Haber

Rusya Hermitage Müzesi’nden Cumhuriyetin 100. yılına ithaf edilen iki sergi

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı Rusya’da çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Bu bağlamda Ermitaj Müzesi’nde’ Padişah Tuğrasının Gölgesinde‘ Ve ‘ Boğaz kokusuOsmanlı bordür sanatı ve oryantal kokularla ilgili ” isimli iki stant açıldı.

Sergi açılışında konuşan Ermitaj Müzesi Genel Müdürü Mikhail PiotrovskiyTürkiye’deki müzelerin eser göndererek sergi açma çalışmalarında yer aldığını, Türk diplomatların ise ekonomik işlemlerde ve gümrük faaliyetlerinde yaşanan zorlukların aşılmasına yardımcı olarak sürece katkı sağladığını anlattı.

Piotrovskiy, Ruslar ve Avrupalılar için eğlence, hamam, çiçek, koku, hat sanatı ve silah gibi unsurların Türk kültürünün simgeleri olduğunu ve bu nedenle bu konuları seçtiklerini belirtti. Bu, Avrupa’daki herkese ilham veren Osmanlı İmparatorluğu’nun imajıdır.” söz konusu.

2. Yekaterina’nın koleksiyonundan da modüller var

‘Boğaz Aroması’ başlıklı sergide kahve, tütün, hamam ve tütsü gibi tanıdık oryantal kokularla ilişkilendirilen Türk el sanatları yer alıyor. Ermitaj Müzesi koleksiyonunda yer alan 80’den fazla Türk eseri, oryantal aromaların çeşitliliğini hayal etme fırsatı sunuyor. Bunlar arasında II. Yekaterina koleksiyonundan gümüş tütsüler ve sigara ağızlıkları, boyalı seramikler ve lüks kumaş modülleri ile Türk eğlence ve yaşam tarzına ilişkin objeler yer alıyor. Bu kesimlerden birden fazlası ilk kez sergileniyor.

Osmanlı el yazmaları, fermanlar, oyma mühürler…

İkinci duruş’ Padişah Tuğrasının Gölgesinde‘, çizgi sanatı, epigrafi, sigilografi ve nümismatik alanlarındaki çalışmaları sanatseverlerle buluşturuyor.

Sergide, Orta Çağ’dan 20. yüzyılın başlarına kadar hat ve bordür sanatında çeşitli malzeme ve tekniklerin gelişimini ortaya koyan Osmanlı el yazmaları, fermanlar, gravür mühürler, madeni paralar, silahlar ve bayraklar yer alıyor.

Her iki stand 28 Ocaktarihine kadar ziyarete açık olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu