Haber

Reuters’a konuşan Türk yetkililer: Kabine’den kara harekatı kararı çıkabilir

Ankara’dan üst düzey yetkililer, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik olası kara harekatına ilişkin Reuters haber ajansına konuştu. Reuters’a açıklamalarda bulunan yetkililer, bugün yapılacak kabine toplantısında ‘kara harekatı’ kararı çıkabileceğini belirtti.

‘OPERASYONUN BAŞLAMASI UZUN SÜRMEYECEK’

Üst seviye bir Türk yetkili, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tam olarak hazır hale gelmesi için sadece birkaç güne ihtiyacı var” dedi. “Operasyonun başlaması uzun sürmeyecek” sözlerini kullanan isim kara harekatı için Menbiç, Kobanê ve Tel Rıfat’a işaret etti. Ankara’nın, Moskova ve Washington ile ‘temas halinde olduğu’ belirtildi.

‘BÜTÜN HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI’

Bir öteki yetkili ise, “Bütün hazırlıklar tamamlandı. Bu artık siyasi bir karar” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde AK Parti’nin TBMM Küme Toplantısı’nda, “Tel Rıfat, Münbiç, Aynel Arab gibi çıbanbaşı yerlerden başlayarak adım adım halledeceğiz” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, şöyle konuşmuştu:

“Uçaklarla, toplarla, SİHA’larla yaptığımız operasyonlar yalnızca başlangıçtır. Hatay’dan Hakkâri’ye kadar güney sonlarımızın tamamını ülkemiz topraklarına hücum imkânı bırakmayacak formda bir güvenlik şeridiyle kapatma kararlılığımız her zamankinden bugün daha güçlüdür. Gerçekleştirdiğimiz hudut ötesi harekâtlarla bu şeridin bir kısmını esasen oluşturduk, kalanlarını da Tel Rıfat, Münbiç, Aynel Arab üzere çıbanbaşı yerlerden başlayarak adım adım halledeceğiz.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu