Haber

Sümeyye Boyacı, Dünya Şampiyonası’nda bronz madalya kazanarak Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na kota aldı.

İngiltere’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda üçüncülükle bronz madalya kazanan Eskişehir Büyükşehir Gençlik ve Spor, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na kota almayı başardı. Spor Kulübün Dünya ve Avrupa Şampiyonu Paralimpik Takımı Milli Yüzücü Sümeyye Boyacı Türkiye’ye döndü. Boyacı, İstanbul Havalimanı’nda EBB Gençlik ve Spor Kulübü yöneticileri, ailesi ve belediye çalışanları tarafından karşılandı.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in büyük destek verdiği Paralimpik Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’nin olimpik yüzme branşlarında ilk Dünya Şampiyonu olan Eskişehir Büyükşehir Gençlik ve Spor Kulübü Paralimpik Takımı Milli Yüzücü Sümeyye Boyacı Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası. önemli bir başarıya daha imza attı.

İngiltere’nin Manchester kentinde düzenlenen şampiyonada 20 yaşındaki milli yüzücü, bayanlar S5 kategorisinde 43.32’lik derecesiyle bronz madalyanın sahibi oldu ve 2024 Paris Oyunları’na katılma hakkı kazandı.

Sümeyye Boyacı, şampiyonanın ardından Milli Kadro ile yurda döndü. İngiltere’den Türkiye’ye dönen Sümeyye Boyacı’yı İstanbul Havalimanı’nda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü yöneticileri, ailesi ve bir belediye çalışanı karşıladı.

Sümeyye ile telefonda görüşen Başkan Büyükerşen, Boyacı’yı başarısından dolayı tebrik etti. Büyükerşen, “Sümeyye seninle gurur duyuyoruz. Çok çalışman ve azminle örnek olmaya devam ediyorsun. Başarılarına yenilerini ekleyerek hepimizi bir kez daha mutlu ettin. Her zaman yanındayız. Seni tebrik ediyorum.” , Gözlerinden öpüyorum.”

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan İhtimam, Sümeyye Boyacı ile telefonda görüşerek tebrik etti.

Dünya Şampiyonası’ndaki başarısını ve 2024 Paris Olimpiyat Oyunları ile ilgili görüşlerini paylaşan Boyacı, şunları söyledi:

“İngiltere’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’ndan dünya 3.’sü olarak dönüyorum. Bu yıl gerçekten çok zor bir yıldı. Ancak elimden gelenin en iyisini yaptım ve yılın en uygun zamanında yüzdüm. Bu derece beni 3.’lüğe getirdi. Bu yüzden derecemi yükselttim.Çok mutluyum.Mevcut derecemi yükselterek 2024 Paris Olimpiyat Oyunlarında ülkemizi temsil etmeyi hedefliyorum.Manchester’da Olimpiyat A eşiğini geçtim, artık yolculuğumuz ve hedefimiz 2024 Paris Olimpiyat Oyunları Bu yolda bana her zaman destek olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Yılmaz Büyükerşen’e, Kulüp Başkanımız Oğuzhan İtina’ya ve yönetim kuruluna da teşekkür ederim.”

Eskişehir Büyükşehir Gençlik ve Spor Kulübü ve Milli Takım Yüzme Antrenörü Mehmet Bayrak da başarının tesadüfen değil sistemli çalışma sonucunda geldiğini belirtti. Bayrak dedi ki:

“Bu yılın son yarışından dünya 3.’sü olarak döndük. Bundan sonraki hedefimiz Sümeyye’nin kendi rekoru olan 41.41’i aşıp olimpiyatlardan madalya ile dönmek. Sümeyye’nin dünya klasmanında çok değerli sporcular var. Paralimpik Oyunlarında büyük emek olacak, tereddüt etmeyiz ve istediğimiz başarıyı elde etmek için çalışmaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu