Haber

Türkiye ve Bae Arasında İmzalanan ‘Medya ve İletişim Alanlarında İşbirliği Protokolü’ Resmi Gazete’de Yayınlandı

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı ile Birleşik Arap Emirlikleri Hükümeti (BAE) Medya Ofisi ortasında 14 Şubat’ta imzalanan “Medya ve İletişim Alanlarında İş Birliği Protokolü”, Resmi Gazete’de yayınlandı. Mühleti bir yıl olarak belirlenen protokolde, taraf ülkelerin birbirlerinin ekonomik, siyasi, kültürel ve toplumsal hayatlarını daha yakından tanıması ve irtibat faaliyetleri hakkında görüş alışverişini sağlaması maksadıyla her yıl karşılıklı ziyaretlerin teşvik edileceği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Hükümeti Medya Ofisi Lideri Saeed Al Eter ortasında 14 Şubat’ta imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Birleşik Arap Emirlikleri Hükümeti Arasında Medya ve İletişim Alanlarında İş Birliği Protokolü”, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı.

Süresi 1 yıl olan kelam konusu protokolde Türkiye ve BAE ortasında dostça ilgilerin artırılması, medya ve bağlantı alanlarında bağlantıların geliştirilmesinin hedeflendiği kaydedildi. Protokol şöyle:

“Taraflar, kamu bağlantı ofisleri, Türkiye Cumhuriyeti Bağlantı Başkanlığı ile Birleşik Arap Emirlikleri Hükümeti Medya Ofisi ortasında istişareleri ve iş birliğini destekleyeceklerdir.

Taraflar, birbirlerinin mevcut ekonomik, siyasi, kültürel ve toplumsal hayatlarını daha yakından tanımayı ve irtibat faaliyetleri hakkında görüş alışverişini sağlamak hedefiyle her yıl medya ve irtibat dünyasından temsilcilerin karşılıklı ziyaretlerini teşvik edecektir.

Taraflar, ülkelerinin medya mensupları ve kanaat başkanlarının periyodik olarak bir ortaya gelmesini sağlayacak ortak etkinlikler düzenleyecektir.

Taraflar, genç gazeteci ve medya mensupları ile teknik elemanlarına karşılıklı staj ve eğitim imkanları sağlanması istikametinde teşebbüste bulunacaktır.

Taraflar, ülkelerinde mesleksel çalışmalarını yürüten başka ülkenin medya mensuplarına gerekli yardım ve kolaylığı sağlayacaktır.

İşbu Protokolün yürürlük müddeti bir yıldır ve taraflardan biri bu protokolü feshetme niyetini başkasına protokolün sona ermesinden üç ay öncesinde diplomatik kanallardan yazılı olarak bildirmediği takdirde, birer yıllık mühletlerle otomatik olarak yenilenir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu