Haber

Tuzcumurat Mahalle Evi Temeli Atıldı

MAHALLE KÜLTÜRÜNÜ HAYATA TAŞIYACAK PROJE HAYATA GEÇİYOR

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın birbirinden değerli projelerinden biri olan Mahalle Evlerinin ilkinin temeli Tuzcumurat Mahallesi’nde atıldı.

Mahalle Evleri’nin ilki olan Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın seçim dönemi vaatlerinden biri, kent merkezinin en büyük mahallelerinden biri olan Tuzcumurat Mahallesi’nde hayata geçiyor. Tuzcumurat Mahallesi 218_1. Lider Arslan’ın sokakta göreve başlamasının ardından belediyenin imkanlarıyla satın alınan arsa üzerine yapılacak olan Mahalle Evi’nin temeli törenle atıldı.

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, yapılacak Mahalle Evi’nin sıradan bir mimari proje olmadığını, mahallenin kültür, gelenek ve göreneklerinin yaşatılarak gelecek nesillere aktarılacağı bir sosyal buluşma noktası olacağını belirtti.

“Başlamadan önce söz verdiğimiz projelerimizi Edremit halkının hizmetine sunmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Tuzcumurat Mahallesi nüfusu, mahalle ve dayanışma kültürü, gelenek ve görenekleri, milli ve manevi değerlerimize bağlılığı ile güçlü bir mahalledir.

İki projemizi de mahallenin ruhuna ve yaşam tarzına uygun bulduk. Bunlardan ilki anaokulu, ikincisi ise mahalle konutuydu. Kreş inşaatımız devam ediyor. Beton işleri bitti, tuğlaları döşendi, en kısa sürede tamamlayıp hizmete açacağız. Bugün mahalle rezidans projemizin temel atma törenini gerçekleştirmenin onur, heyecan ve mutluluğu içindeyiz.

Projelerimizin her biri çok değerli olmakla birlikte beni en çok heyecanlandıranlardan biri de Tuzcumurat Mahalle Residence projemiz.

Toplumu toplum yapan en değerli unsurlar gelenek ve göreneklerimizdir. Tuzcumurat mahallemizde yaşayan sakinlerimizin geçmişten bugüne geleneklerine ne kadar bağlı olduklarını biliyorum ve Tuzcumuratlı hemşerilerimizle arada olma duygusunu yaşatmaya ve bana gelen her davete katılmaya özen göstermeye çalışıyorum.

Yerel seçimler öncesi ilçemizin her mahallesinde yaptığımız gözlemler sonucunda; Tuzcumurat mahallemizde yaşayan sakinlerimizin düğün, asker uğurlama, hayır ve iftar yemekleri, kara fırında ekmek, salça, konserve, reçel, kuskus, ev makarnaları yaparak yaşatmaya ve yaşatmaya çalıştıklarını tespit ettik. kendi sınırlı imkanlarıyla mahallenin ortasında. Bu doğrultuda mahallemizin ihtiyaçlarını karşılayacak, mahalle ve mahalle kültürünü yaşatacak bir projeyi hayata geçirme kararı aldık.

2255 m2 arsa üzerine yapılacak olan mahalle rezidansımız 1175 m2 kapalı inşaat alanına sahip mutfağı, 3. fırınlar, ekmeklerini pişirmek, kışlık salçalarını ve ev yapımı makarnalarını hazırlamak. Tuzcumurat halkının bu nadide gelenekleri yaşamasında ve gelecek nesillere aktarmasında değerli bir rol oynayacak, kurs odaları, aktivite salonları ile eğitimden sosyal ve kültürel etkinliklere kadar birçok alanda hizmet verecek bir yapı olacaktır. .

En kısa sürede üretimi tamamlayarak bu çatı altında güzel günde, kötü günde yanınızda olmak için var gücümüzle çalışacak ve mahallemize yakışır muhteşem bir açılışla hizmetinize sunacağız. . Tuzcumurat mahallemize ve ilçemize hayırlı olsun” dedi.

Konuşmaların ardından dualarla mahallenin temeli atıldı.

2255 metrekare arsa alanı üzerine inşa edilen mahalle rezidans projesinde; 1175 metrekarelik kapalı alanda 500 kişilik düğün salonu, yardım yemek salonları, kurs, bayanlar için el sanatları merkezi, çeşitli aktivite ve toplantı salonları ile mahalle fırınları yer alıyor.

Tuzcumurat Mahalle Evi Temel Atma törenine Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, CHP Balıkesir İl Başkan Yardımcısı Kamuran Taşdemirel, Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Elman, Tayfun Canlı, Tayfun Gerkuş, Belediye Meclis Üyeleri, Tuzcumurat Kaymakamı Hüseyin Burma, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu